Automatyczne defibrylatory zewnętrze od dziś są gotowe do użycia w dwóch miejscach przy Żelaznym Szlaku Rowerowym.

Widok na kapsułę z defibrylatorem.

To kolejny krok w dobrą w stronę. Żelazny Szlak Rowerowy, jako popularne miejsce aktywnego wypoczynku, potrzebował tych urządzeń. I wreszcie są. Dziś odbył się pierwszy z dwóch pokazów ich użycia.

- Są to urządzenia, dzięki którym możemy uratować czyjeś życie. Będą służyły wszystkim. Oby były używane jak najrzadziej, albo nigdy. Jest to kolejny krok w stronę rozwoju infrastruktury wokół Żelaznego Szlaku Rowerowego, który jest atrakcją znaną nie tylko w naszym regionie, ale i chętnie odwiedzaną przez osoby z różnych części Polski

– powiedziała Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Projekt jest zrealizowany przy udziale środków Fundacji JSW oraz budżetu miasta Jastrzębie-Zdrój.

- Jastrzębska Spółka Węglowa, a przede wszystkim Fundacja włącza się w różne działania miasta. Po środki sięgają szkoły, przedszkola, a w tym przypadku służymy wspólnie wszystkim naszym mieszkańcom. Dziękuję za wsparcie

– dodała prezydent miasta.

Dziś miał miejsce pierwszy z dwóch pokazów, demonstrujących zasadę działania automatycznych defibrylatorów. Piotr Piotrowicz, ratownik medyczny, który na co dzień pracuje w zespołach wyjazdowych Państwowego Ratownictwa Medycznego, podkreślał, że nie należy bać się używać defibrylatorów.

- Można użyć ich bez specjalnych szkoleń i umiejętności. Jest to urządzenie dla każdego, poradzą sobie z nim nawet dzieci. Nauka jego obsługi mogłaby się zamknąć w jednym zdaniu – po prostu go włączcie

– mówił Piotr Piotrowicz.

Warto również podkreślić, że to urządzenie nie jest w stanie zrobić nikomu krzywdy, więc nie ma najmniejszych powodów do obaw przed jego użyciem.

Urządzenia używamy w przypadku osób dorosłych, które są nieprzytomne i nie oddychają. Pamiętać jednak należy, że najpierw konieczne jest udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy do tyłu i ewentualne opróżnienie jamy ustnej. Po wezwaniu zespołu ratownictwa medycznego przystępujemy do działania i włączamy defibrylator zielonym przyciskiem.

Defibrylator będzie wydawał wyraźne instrukcje i krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces.

- Automatyczny defibrylator zewnętrzy to urządzenie, które według statystyk amerykańskiej grupy kardiologów, ratuje życie ludzkie dorosłych osób w 99% przypadków, jeśli jest użyty wystarczająco szybko

– podsumowuje ratownik.

Wyposażone w alarm i ogrzewanie kapsuły z urządzeniami AED (Automated External Defibrillator) zostały zamontowane do metalowych konstrukcji istniejących przy Żelaznym Szlaku Rowerowym wiat odpoczynkowych:

  • przy przepuście drogowym pod ul. Ździebły w Jastrzębiu-Zdroju - dojazd od ul. Kołłątaja lub ul. Czyża w Jastrzębiu-Zdroju;
  • przy ul. Komuny Paryskiej w Jastrzębiu-Zdroju - dojazd od ul. Komuny Paryskiej w Jastrzębiu-Zdroju.

Oba miejsca strzeżone są kamerami monitoringu. Każde otwarcie kapsuły powoduje alarm akustyczny oraz automatyczne powiadomienie Straży Miejskiej, dlatego ważne jest, aby otwierać je wyłącznie w przypadkach uzasadnionych.

Serdecznie zapraszamy na kolejną prezentację. Odbędzie się w środę, 31 sierpnia, o godz. 10.00, na stacji Ruptawa (dojazd od ul. Czyża). Na naszej stronie internetowej pojawi się wkrótce również film z instruktażem.

Na realizację przedsięwzięcia „Impuls dla serca” zakup sprzętu ratującego życie na Żelazny Szlak Rowerowy - Jastrzębie-Zdrój” została przekazana darowizna ze środków Fundacji JSW.