Wirtualne pieniądze: Przyszłość pieniądza, jak się w nią zaangażować

Wirtualne pieniądze, znane również jako kryptowaluta, to rodzaj cyfrowych aktywów, które wykorzystują kryptografię do zabezpieczenia swoich transakcji. Kryptowaluta jest zdecentralizowana, co oznacza, że nie podlega kontroli rządu lub instytucji finansowej. Bitcoin, pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta, została stworzona w 2009 roku. Od tego czasu powstały tysiące innych wirtualnych walut. Kryptowaluta jest wciąż stosunkowo nowym zjawiskiem, a jej przyszłość jest niepewna. Wielu wierzy jednak, że wirtualne pieniądze ostatecznie zastąpią tradycyjną walutę fiat jako podstawową formę pieniądza na świecie. Jeśli jesteś zainteresowany zaangażowaniem się w kryptowaluty, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. W tym artykule przedstawimy Ci przegląd wirtualnych pieniędzy i jak działają. Przedstawimy również kilka wskazówek, jak zacząć korzystać z kryptowalut.

Czym są wirtualne pieniądze?

Wirtualny pieniądz to rodzaj cyfrowego pieniądza, który istnieje w sieciach komputerowych. Wirtualne pieniądze to forma gotówki online, która jest używana jako metoda płatności przez internet. Istnieje kilka różnych rodzajów wirtualnych pieniędzy, w tym monety online, kredyty online i tokeny online. Wirtualne pieniądze zostały po raz pierwszy wykorzystane na serwerach gier, gdzie gracze używali ich do kupowania i sprzedawania przedmiotów. Była to pierwsza forma waluty online i po raz pierwszy ludzie mieli możliwość wymiany pieniędzy bez konieczności osobistego spotkania. Wirtualny pieniądz jest podobny do tradycyjnego pieniądza w tym, że może być używany jako środek wymiany i przechowywanie wartości. Jednak wirtualny pieniądz różni się tym, że nie jest drukowany przez centralny organ i nie ma fizycznej formy. Zamiast tego, wirtualne pieniądze są tworzone przez komputery i przechowywane w wirtualnych portfelach.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty działają poprzez zdecentralizowaną sieć komputerów. Te komputery są również znane jako węzły, a każdy węzeł przechowuje kopię blockchain - cyfrowej księgi, która rejestruje wszystkie transakcje. Zdecentralizowana sieć komputerów tworzy nowe bloki danych (znane jako blockchain) poprzez rozwiązywanie złożonych zagadek matematycznych. Gdy węzeł tworzy nowy blok, jest on dodawany do blockchaina, który jest przechowywany przez każdy węzeł. Łańcuch bloków jest używany do rejestrowania wszystkich transakcji, które występują w całej sieci. Kryptowaluty takie jak Bitcoin wykorzystują technologię blockchain do tworzenia publicznej księgi każdej transakcji, która ma miejsce. W blockchainie zapisywana jest kwota każdej transakcji, data transakcji oraz adres portfela (unikalny identyfikator) osoby, która jest właścicielem wirtualnej waluty. Wszystkie węzły mogą uzyskać dostęp do blockchaina w celu weryfikacji transakcji. Dzięki temu kryptowaluty są prawie niemożliwe do zhakowania, ponieważ każdy węzeł posiada kompletny zapis wszystkich transakcji. Zdecentralizowana sieć węzłów sprawia również, że kryptowaluty są znacznie trudniejsze do uregulowania. W rzeczywistości niektórzy ludzie wierzą, że kryptowaluty sprawią, że pieniądze wydawane przez rząd staną się bezwartościowe, ponieważ technologia blockchain czyni je tak trudnymi do uregulowania.