Już 24 listopada w nowej siedzibie Galerii Historii Miasta przy ul. 1 Maja 61 w Jastrzębiu-Zdroju, odbędzie się otwarcie dwóch nowych wystaw.

Zdjęcie przedstawia plakat zapowiadający wystawę Perła Uzdrowisk Śląskich.

Po blisko 2-letniej przerwie mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju będą mogli znowu korzystać z zasobów Galerii i poznawać historię naszego regionu. Nowe miejsce to zabytkowy budynek, niegdyś Sanatorium Spółki Brackiej z charakterystycznym spadzistym, czerwonym dachem, otoczony parkiem zwanym uniwersyteckim, obecnie również siedziba Galerii Dzwonków. Budynek ze względu na swoją powierzchnię i zabytkowy charakter, stwarza szansę na wzbogacenie oferty Galerii, co z pewnością pozytywnie wpłynie na ilość zwiedzających. 

Wystawa stała "Jastrzębie-Zdrój - Perła Uzdrowisk Śląskich"

Wystawa przeniesie nas do czasów gdy Jastrzębie-Zdrój było tętniącym życiem kurortem. Będzie można zobaczyć m.in. pomieszczenie umeblowane na wzór saloniku towarzyskiego w pensjonacie z czasów międzywojnia oraz wiele gablot z pamiątkami z tamtego okresu: filiżanki, kubki, talerze, sztućce, foldery reklamowe, wydawnictwa i dokumenty.

Niewątpliwą atrakcją będzie zabytkowa, pochodząca z 1862 r., marmurowa wanna, ważąca 750 kg. Służyła ona niegdyś kuracjuszom zażywającym kąpieli solankowych w Łazienkach I. Warto podkreślić, że to jedyny tego typu eksponat w Polsce. Zwiedzający będą mogli również skorzystać z panelu dotykowego na którym zamieszczono bogato ilustrowane informacje o niemal wszystkich obiektach uzdrowiskowych. Salę wyposażono w projektor multimedialny, który pozwala na przeprowadzanie zajęć edukacyjnych.

Wystawa czasowa "Niezapomniane miejsca Jastrzębia-Zdroju"

Wystawę czasową, która nawiązuje do obchodzonego w tym roku 60-lecia miasta, będzie można oglądać aż do połowy kwietnia 2024 r.  Tematem wystawy będą miejsca z lat 60-90-tych z którymi niejeden mieszkaniec naszego miasta wiąże wiele wspomnień, a powszechnie uważane są w Jastrzębiu-Zdroju za kultowe. Na wystawie znajdować się będą  fotografie przedstawiające m.in. Hotel „Diament”, „Gwarek”, OWN. Niezapomniane i kultowe miejsca naszego miasta podzielono na pięć kategorii: handel i usługi, gastronomię, kulturę, sport oraz wypoczynek. Oprócz unikatowych fotografii, można zobaczyć również kroniki filmowe, reklamy, a nawet przedmioty związane z niektórymi obiektami. Ciekawym punktem wystawy będzie mapa z zaznaczonymi miejscami będącymi „bohaterami” wystawy, a każdy zwiedzający będzie mógł zaznaczyć punkt na mapie z własnym, ważnym dla niego miejscem które uważa za kultowe.

Galeria Historii Miasta czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. W przypadku grup zorganizowanych konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Wstęp wolny!