Uważaj na fałszywe oferty wakacyjne! Oszuści kuszą atrakcyjnymi cenami
W szczycie sezonu urlopowego rośnie aktywność oszustów, którzy żerują na nieświadomych turystach. Fałszywe oferty wakacyjne mogą pozbawić nas zarówno pieniędzy, jak i wymarzonego wypoczynku. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto znać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wybieraj sprawdzone źródła rezerwacji wakacyjnych

Podczas planowania wyjazdu wakacyjnego warto korzystać z oficjalnych stron internetowych hoteli, pensjonatów lub renomowanych portali rezerwacyjnych. Unikajmy korzystania z podejrzanych stron, które mogą oferować atrakcyjne ceny, ale nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Rezerwując bezpośrednio na stronie hotelu, mamy pewność, że oferta jest autentyczna.

Porównuj ceny i bądź czujny na "super okazje"

Atrakcyjne ceny mogą być kuszące, ale warto zachować zdrowy rozsądek. Porównujmy oferty różnych obiektów o podobnym standardzie i lokalizacji. Jeśli cena wydaje się zbyt niska w porównaniu do innych ofert, może to być sygnał ostrzegawczy. Niejednokrotnie oszuści kuszą turystów "super okazjami", które później okazują się fikcyjne.

Sprawdź istnienie obiektu przed dokonaniem rezerwacji

Zanim zdecydujemy się na rezerwację, warto sprawdzić, czy dany obiekt rzeczywiście istnieje. Możemy to zrobić, szukając go w centralnym wykazie obiektów hotelarskich lub kontaktując się z urzędem gminy. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której przybywamy na miejsce, a hotel okazuje się nie istnieć.

Dokumentuj każdą transakcję i bądź czujny na fałszywe opinie

Warto zachować wszelką dokumentację związaną z rezerwacją – potwierdzenia przelewów, e-maile z potwierdzeniem rezerwacji i wszelkie inne dokumenty. W przypadku problemów będą one stanowiły dowód naszych działań. Ponadto, nie ufajmy bezkrytycznie opiniom w sieci. Mogą one być fałszywe lub spreparowane przez oszustów. Zasięgnijmy opinii z różnych źródeł, aby mieć pełniejszy obraz sytuacji.

Unikaj podejmowania decyzji pod presją czasu

Oszuści często stosują technikę wywierania presji czasu, zachęcając do szybkiej decyzji pod pretekstem ograniczonej dostępności oferty. Nie dajmy się zwieść i podejmujmy decyzje racjonalnie. Dobrze jest poświęcić chwilę na dokładne przeanalizowanie oferty i sprawdzenie jej wiarygodności.

Świadomość zagrożeń i stosowanie się do powyższych zasad może ochronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Bądźmy ostrożni i cieszmy się bezpiecznymi wakacjami!


Wg inf z: KMP Jastrzębie Zdrój