Badania przesiewowe dla dzieci w Jastrzębiu-Zdroju – program EDENTIFI wystartuje w szpitalu

2 min czytania
Badania przesiewowe dla dzieci w Jastrzębiu-Zdroju – program EDENTIFI wystartuje w szpitalu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym zaproponował prosty, ale ważny test dla najmłodszych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. W kilka kropel krwi specjaliści będą szukać sygnałów świadczących o ryzyku rozwinięcia się cukrzycy typu I. To akcja, która łączy medyczną prewencję z lokalną opieką pediatryczną.

  • Program EDENTIFI – kilka kropel, duże znaczenie
  • Jak szpital w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza rodzinę do udziału

Program EDENTIFI – kilka kropel, duże znaczenie

Współpraca szpitala i uczelni zaowocowała przystąpieniem do projektu badań przesiewowych o nazwie EDENTIFI. Testy mają na celu wykrycie u dzieci markerów sugerujących podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I, co pozwala na wcześniejszą obserwację i opiekę medyczną.

  • Przebadać można do 1000 dzieci.
  • Grupa wiekowa: od 2 do 17 lat.
  • Badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi — kilka kropel — i jest praktycznie bezbolesne.
  • Testy będą wykonywane zarówno u pacjentów hospitalizowanych, jak i w poradniach specjalistycznych szpitala przy al. Jana Pawła.

“Pobieramy tylko kilka kropel krwi, ale te kilka kropel może w przyszłości uratować życie Waszego dziecka.”
Agata Szeląg-Szymocha, lekarka zarządzająca Oddziałem Pediatrii WSS nr 2

Szczegóły dotyczące harmonogramu i organizacji zostaną podane przez szpital w najbliższym czasie.

Jak szpital w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza rodzinę do udziału

Miasto i szpital zachęcają rodziców do zapisów — koordynacja odbywa się telefonicznie. Rejestracja dotyczy zarówno wizyt ambulatoryjnych, jak i pacjentów obecnych na oddziale.

  • Zapisy pod numerem: 32 478 47 36

“Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego gorąco zachęcam rodziców w wieku od 2 do 17 lat do zapisania ich do programu. To naprawdę świetna inicjatywa.”
Michał Urgoł, Prezydent

Testy w praktyce będą krótkie i mało inwazyjne, a wynik może skierować dziecko do dalszej obserwacji lub konsultacji endokrynologicznej.

Rodzice powinni pamiętać o zgodzie na badanie i przygotowaniu dziecka do krótkiej procedury — warto zapytać podczas zapisu o dokładny przebieg i ewentualne dalsze kroki, gdy wynik będzie wskazywał podwyższone ryzyko. Pełna informacja o terminach i punktach pobrań pojawi się na kanałach informacyjnych szpitala.

na podstawie: UM Jastrzębie-Zdrój.

Autor: krystian