„4 Pory Roku” – tym razem nie autorstwa Antonio Vivaldiego
Jastrzębie-Zdrój rozbłyśnie zielenią! Miasto wdraża projekt, który odmieni miejski krajobraz i zachęci mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody, bez względu na sezon.
  • Nowy projekt urbanistyczny "4 Pory Roku" w Jastrzębiu-Zdroju.
  • Przemiana przestrzeni miejskiej z myślą o estetycznym i funkcjonalnym wykorzystaniu przez mieszkańców.
  • Zastosowanie roślinności odzwierciedlającej zmiany sezonowe.
  • Integracja nowoczesnych rozwiązań technologicznych z konceptem przestrzeni.

Oto jak miasto Jastrzębie-Zdrój zamierza podkręcić barwną paletę swojego miejskiego krajobrazu, inwestując w projekt, który przyniesie mieszkańcom więcej niż tylko nową zielenią – to inicjatywa, która ma zapewnić komfort, bezpieczeństwo i przyjemność z użytkowania przestrzeni publicznej przez cały rok. "4 Pory Roku" to nie tylko koncert Vivaldiego, ale też nazwa nowego projektu urbanistycznego, który ma harmonijnie połączyć naturę z miejską infrastrukturą.

Mówi się, że natura ma terapeutyczny wpływ na ludzi. Władze Jastrzębia-Zdroju postanowiły wykorzystać tę zasadę, projektując skwer, który będzie nieustannie zmieniał swoje oblicze, adaptując się do panującej pory roku. Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, podkreśla, że celem jest stworzenie spójnej i atrakcyjnej przestrzeni, która odzwierciedli piękno natury.

Planowane zmiany obejmują przebudowę infrastruktury, w tym ścieżek rowerowych, montaż nowych elementów małej architektury oraz zastosowanie roślin, które będą cieszyć oko mieszkańców niezależnie od sezonu. Roślinność ma tutaj grać główną rolę – od kwitnących krzewów po geometrycznie posadzone trawy ozdobne. Drzewa, głównie brzozy, nie tylko ozdobią przestrzeń, ale również posłużą jako naturalne przegrody.

Ale nie tylko estetyka jest ważna. Projekt "4 Pory Roku" to także nowoczesność i funkcjonalność. W ramach rewitalizacji przestrzeni publicznej zastosowane zostaną systemy oświetleniowe, monitoring wizyjny oraz infrastruktura wspierająca nowoczesne technologie, takie jak punkty dostępu do Internetu i stacje ładowania urządzeń mobilnych.

Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju z pewnością z radością przyjmą do wiadomości, że inwestycja w projekt "Podniesienia jakości przestrzeni publicznej wzdłuż Alei Józefa Piłsudskiego wraz z robotami w pasie drogowym" będzie wspierana aż w 90% przez Rządowy Fundusz Polski Ład. Całkowity koszt przedsięwzięcia przekracza 5 milionów złotych, co świadczy o znaczącym wkładzie w rozwój i jakość życia w mieście.

Oczekuje się, że całość prac potrwa ponad rok, ale efekt końcowy ma szansę stać się prawdziwą perłą wśród miejskich przestrzeni, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu i interakcji z przyrodą w codziennym życiu. To krok ku zielonej metamorfozie Jastrzębia-Zdroju, który z pewnością zostanie doceniony przez mieszkańców miasta.


Opierając się na: UM Jastrzębie-Zdrój