Spotkanie z cyklu Przystanek Muzeum już jutro w Galerii Historii Miasta
Już jutro w Galerii Historii Miasta odbędzie się wyjątkowe spotkanie z cyklu "Przystanek Muzeum". Tematem będzie fascynująca historia powstania jastrzębskiego uzdrowiska. To niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się więcej o korzeniach naszego miasta i roli kluczowych postaci w jego rozwoju.
  1. Spotkanie w Galerii Historii Miasta.
  2. Prelekcja Dariusza Mazura o początkach uzdrowiska.
  3. Rola hrabiego Felixa von Koenigsdorffa.
  4. Historia pierwszych obiektów i kuracjuszy.

Hrabia Felix von Koenigsdorff jest często wymieniany jako inicjator powstania uzdrowiska w Jastrzębiu-Zdroju. Jednak czy rzeczywiście zasługuje na ten tytuł? Na to pytanie odpowie badacz Dariusz Mazur, który przybliży najnowsze ustalenia dotyczące roli hrabiego oraz innych kluczowych postaci zaangażowanych w rozwój tego cenionego miejsca.

Podczas prelekcji Dariusz Mazur opowie również o pierwszych obiektach, które powstały w uzdrowisku. Wspomni o pijalniach wód mineralnych, pawilonach kuracyjnych oraz infrastrukturze służącej kuracjuszom i gościom. Usłyszymy także o instytucjach i budynkach, które przetrwały do dzisiaj mimo zmieniających się warunków gospodarczych.

Kto był pierwszymi kuracjuszami jastrzębskiego uzdrowiska? Jakie dolegliwości skłaniały ich do wizyty w tym nowo powstałym kurorcie? Dariusz Mazur przedstawi profile pierwszych gości oraz opisze życie towarzyskie i codzienne funkcjonowanie kurortu w jego wczesnych latach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta do udziału w spotkaniu. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę o jednym z najważniejszych miejsc uzdrowiskowych w regionie. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 maja o godzinie 17:00 w Galerii Historii Miasta. Wstęp na prelekcję jest wolny.

Nie przegapcie tej niezwykłej okazji, by poznać historię jastrzębskiego kurortu z pierwszej ręki!


Opierając się na: Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój