Sztuka Węgla – druga odsłona rzeźby w węglu i graficie

2 min czytania
Sztuka Węgla – druga odsłona rzeźby w węglu i graficie

W sobotę 21 lutego Jastrzębie-Zdrój znów stanie się miejscem spotkania sztuki z górniczym dziedzictwem. W powietrzu unosić się będzie zapach pyłu węglowego, a na ulicy pojawią się warsztaty, happening i orkiestra dęta – wszystko w ramach projektu, który próbuje ocalić rzeźbę w węglu i graficie przed zapomnieniem. Organizatorzy zapraszają zarówno tych, którzy widzieli już pierwszą wystawę, jak i tych, którzy dopiero chcą poznać ten trudny, ale fascynujący materiał.

  • Druga odsłona projektu Sztuka Węgla – program i atrakcje
  • Wystawa w Galerii Historii Miasta – co można zobaczyć i do kiedy

Druga odsłona projektu Sztuka Węgla – program i atrakcje

Projekt Sztuka Węgla to ciąg wydarzeń łączących edukację z działaniem artystycznym. Pierwszy etap – otwarcie wystawy rzeźb w węglu i prac w grafice – miał miejsce 23 stycznia w Galerii Historii Miasta. W drugiej części przygotowano wydarzenia, które mają wciągnąć mieszkańców w proces twórczy i pokazać, że tradycja rzeźby w węglu może funkcjonować współcześnie.

W programie przewidziano m.in.:

  • otwarte warsztaty artystyczne,
  • happening z wykorzystaniem węgla,
  • wystawę plenerową,
  • koncert górniczej orkiestry dętej.

Wstęp na wydarzenie organizowane przez Fundacja Harmonicznego Chaosu jest bezpłatny.

Wystawa w Galerii Historii Miasta – co można zobaczyć i do kiedy

W Galerii Historii Miasta można oglądać rzeźby oraz fotografie prac wykonywanych w węglu i graficie – ekspozycja pozostanie dostępna dla zwiedzających do 3 kwietnia 2026. To okazja, żeby zobaczyć, jak artyści radzą sobie z nietypowym materiałem: struktury, faktury i odcienie czerni, które trudno osiągnąć w innych technikach, nabierają tu nowego znaczenia. Dla wielu prac istotny jest też kontekst historyczny – przedmioty i motywy związane z przemysłem wydobywczym.

Dla mieszkańców to szansa, by nie tylko obejrzeć gotowe dzieła, ale też wziąć udział w tworzeniu i porozmawiać z twórcami podczas otwartych działań.

Warto zaplanować wizytę tak, by połączyć udział w plenerowych atrakcjach i spacer po wystawie – w ten sposób wydarzenie zostawia trwały ślad: zarówno w galerii, jak i na ulicach miasta.

na podstawie: UM Jastrzębie-Zdrój.

Autor: krystian