Gry miejskie, wycieczki czy zajęcia artystyczne o Jastrzębiu-Zdroju. We wrześniu w przedszkolach rusza program "Na jastrzębskim szlaku - podróże w czasie".

Dzieci przedszkolne rysujące kredkami

fot.pixabay.com

Mottem programu jest cytat z Tadeusza Różewicza "Ojczyzna przedszkolaka jest blisko, na wyciagnięcie ręki – to ulica, dom, przedszkole”. W jego ramach najmłodsi mieszkancy będą mieli możliwość odkrywania Jastrzębia-Zdroju i historii związanych z miastem. Co ciekawe, zajęcia te nie będą we wszystkich placówkach wyglądały tak samo.

- Każde przedszole jest odmienne, ma swoją lokalizację i specyfikę. Dlatego też każde z nich będzie budowało swój program nieco inaczej, opierając się jedynie na kilku wyznaczonych obszarach, wspólnych dla wszystkich.  Na przykład moje przedszkole mieści się w Boryni, mamy tu wiele świetnych terenów, więc nasze dzieci będą dużo spacerowały po okolicy. Wszędzie dzieci nauczą się najważniejszych rzeczy o patriotyzmie i o ich małej ojczyźnie. Będziemy sięgać nie tylko do historii, ale również do przyszłości - chcemy, by przedszkolaki pokazały nam, jak sobie wyobrażają miasto za wiele, wiele lat

- tłumaczy Mirosława Lasecka, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 10, autorka programu.

Dzieci poznają legendy, między innymi tę o Czarnym Rycerzu, będą uczyć się o tym, gdzie położone jest nasze miasto, a także podstawowych informacji o na jego temat. Pełny program będzie realizowany w grupach 5-6-latków,  młodsze dzieci poznają jedynie jego elementy - odpowiednio dopasowane do wieku. W ramach zajęć zaplanowano również szereg atrakcji wspólnych dla wszystkich jastrzębskich przedszkolaków: jak konkurs fotograficzny czy plastyczny. Dzieci będą mogły uczestniczyć również w grach miejskich. Podsumowaniem całego projektu będzie stworzenie tzw. "kapsuły czasu".

- Zależy nam przede wszystkim na tym, by dzieci się utożsamiały z miejscem, w którym się urodziły. Żeby zapoznały się z jego pięknem, historią, zwyczajami. To, czego teraz doświadczą, ukształtuje je na całe życie. Chcemy, by w przyszłości chętnie wracały do tego pamięcią

- podkreśla Lasecka.

Podobny projekt realizowany będzie również w szkołach podstawowych. O "Lekcjach o mieście" można przeczytać na naszej stronie internetowej.