Już w ten piątek "Niezależni" zapraszają na wyjątkowe spotkanie.

Plakat z napisem "Wieczór autorski Jacenty Dędek"

17 września 2021 o godz. 18:00 w Domu Zdrojowym odbędzie się spotkanie z Jacentym Dędkiem.

Poznać prowincję

Przez 6,5 roku (pomiędzy początkiem 2011, a połową 2017 roku) Jacenty Dędek wraz z żoną Katarzyną odwiedził wszystkie województwa Polski i rozmawiał z setkami osób. Zbierali materiały do ​​opowiedzenia historii polskiej prowincji. Efektem ich niezwykłych podróży jest absolutnie wyjątkowy album pt. „Portretprowincji.pl”. Państwo Dędek podjęli próbę poznania i zrozumienia za pomocą zdjęć i rozmów Polski prowincjonalnej – tej, przez którą się przejeżdża i jej nie zwiedza. Warunek był jeden – odwiedzane miejscowości nie mogły liczyć więcej niż 30 tys. mieszkańców. Na książkę składają się wykonane przez Jacentego reporterskie fotografie oraz portrety stworzone przy pomocy aparatu wielkoformatowego, a także opracowane przez Katarzynę teksty. Materiał powstawał w 421 miejscowościach.

 

- Chciałem zapytać mieszkańców miasteczek i wsi: co ich napędza i daje chęć do życia? Jak widzą swoje miejsce? Czy czują się szczęśliwi? Chciałem opowiedzieć o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas

- mówi Jacenty Dędek.

Państwo Dędek swoją publikacją zwracają uwagę na to, iż jednym z podstawowych problemów ich bohaterów jest brak pracy i co się z tym wiąże konieczność wyjazdów do większych miast. Wskazują na piękno prowincji i jej mieszkańców, ale także na ogrom zaniedbania, jaki można spotkać zjeżdżając z głównych dróg. Książka jest namacalnym dowodem tego, co widzieli i co napotkali.

 

Jacenty Dędek, ur. w 1966 r. w Częstochowie niezależny fotograf i dokumentalista. Jego prace ukazywały się w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Przekroju, Newsweeku, Wprost, Forbes, Przeglądzie, Focusie, Voyage, Podróżach, Kalejdoscope, Wiedzy i Życiu, Die Zeit. Przez ponad dziesięć lat był współpracownikiem polskiej edycji magazynu National Geographic, dla którego przygotował kilkanaście reportaży. W ostatnich latach najchętniej pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze blisko człowieka. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Student czeskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

Wieczór autorski:

17 września 2021 / godz. 18:00

Dom Zdrojowy, ul. Witczaka 5

Wieczór autorski realizowany jest przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie-Zdrój w ramach zadania powierzonego pn. „Prowadzenie Galerii - Pracowni Fotograficznej w nowo powstającym obiekcie „Łazienki III” jako wytwórni cooltury oraz prowadzenie zajęć w pracowni fotograficznej w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju”. Współorganizatorem wydarzenie jest Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.