Uczniowie Jastrzębia-Zdroju, trzecich klas technikum odbyli praktyki zawodowe w ramach projektu Unii Europejskiej Erasmus + PO WER. „Zadbaj o swoją przyszłość – zagraniczne stażu uczniów CKZ”.

uczniowie w maseczkach

Uczniowie, o których mowa, kształcą się w zawodach takich zawodach jak: technik analityk, technik elektryk, technik informatyk oraz technik mechatronik. Projekt ten realizowany był przez Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju w latach 2019-2022 i objął głównie uczniów Zespołu Szkół nr 6 a także zespołu Szkół nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju. W tym okresie wzięło w nim udział 52 uczniów, którzy mieli okazję zrealizować miesięczne praktyki zawodowe w Portugalii (okolice Porto) , Hiszpanii (Walencja) oraz we Włoszech (Bolonia). Nie obyło się przy tym bez komplikacji jakie spowodował wybuch pandemii COVID-19. Udało się jednak uniknąć istotnych problemów z tym związanych i doprowadzić do szczęśliwego zakończenia projektu z końcem roku szkolnego 2021/2022.

Udział w projekcie to, poza możliwością zdobycia doświadczeń zawodowych w ramach staży u zagranicznych pracodawców, także możliwość zapoznania się z kulturą i historią innych narodów oraz poznanie piękna innych krajów. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło mieszkanie nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego w Esposende i codzienne obcowanie z zabytkami Walencji lub Bolonii. W ramach  programu kulturalnego uczestnicy mieli możliwość poznania podstaw języka portugalskiego, hiszpańskiego i włoskiego. Odwiedzili takie miasta jak: Porto, Braga, Fatima, Bolonia, Florencja, Wenecja, Walencja i wiele innych.

Był to również test dojrzałości uczestników projektu, który polegał na sprawdzeniu umiejętności komunikacji w obcym języku, radzenia sobie z codziennymi obowiązkami i samodzielnego funkcjonowania poza domem rodzinnym.