Pierwsze opady śniegu są już za nami. Miasto przygotowało się do „Akcji Zima”.

Zdjęcie przedstawia odśnieżanie dróg.

27 ciągników z pługami i rozrzutnikami, 8 koparko-ładowarek, 8 koparko-spycharek, 12 pługo-piaskarko-solarek, 17 mikrociągników z pługami i rozrzutnikami do chodników i deptaków – to tylko niektóre sprzęty, którymi dysponują firmy zajmujące się zimowym utrzymaniem naszego miasta.

Początek zimowej aury dał o sobie znać już kilka dni temu. Silniki wszystkich sprzętów są już niemal rozgrzane i gotowe do pracy. Wykonawcy zaopatrzyli się także już w niezbędne materiały na pierwsze tygodnie zimy. Zabezpieczone zostało 865 ton soli, 320 ton piasku i 18m3 solanki. Posiadając tak specjalistyczne sprzęty i zaopatrzenie zimowe, poślizg czasowy wykonawcom nie grozi. Kierowcom i wszystkim użytkownikom dróg należy jednak przypomnieć o wzmożonej ostrożności w okresie zimowym, bo o poślizgi podczas śnieżnej aury nie jest trudno.

W pierwszej kolejności odśnieżane będą ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, parkingi o wysokim natężeniu ruchu drogowego, trasy komunikacji publicznej oraz deptaki, schody i przystanki komunikacji publicznej.

W budżecie przewidziano na utrzymanie zimowe 2022/2023 kwotę 3 189 480 zł. Sezon zimowy obejmuje 4 miesiące – od grudnia do marca. Faktyczny koszt utrzymania zimowego zależny będzie od ilości dni, w których prowadzone będą prace związane z odśnieżaniem i usuwaniem gołoledzi.

Miasto zostało podzielone na 15 kwartałów, a koordynatorem utrzymania zimowego jest Straż Miejska. Zastrzeżenia związane z „Akcją Zima” mogą być zgłaszane do koordynatora akcji dzwoniąc pod numer 32 478 52 90 lub do Wydziału Gospodarki Komunalnej - numer 32 47 85 195.