Olszowska akcja policji, dwóch kierowców po alkoholu i sprawa zakazu

Policja w naszym mieście w miniony poniedziałek intensywnie wyłapywała nietrzeźwych kierowców — zatrzymano dwie osoby na ulicy Olszowej oraz kolejnego kierującego z zakazem w rejonie ulicy Rybnickiej. Kierowcy stracili uprawnienia i teraz sprawy trafią do sądu.
- Sprawdź, co wydarzyło się na ulicy Olszowej w naszym mieście
- Policja przypomina jakie są granice odpowiedzialności i co grozi za jazdę po alkoholu
Sprawdź, co wydarzyło się na ulicy Olszowej w naszym mieście
W ubiegły poniedziałek funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania ukierunkowane na wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących z ruchu. Podczas kontroli na ulicy Olszowej policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy wsiedli za kierownice po spożyciu alkoholu.
Pierwszy z zatrzymanych prowadził samochód marki Seat Leon i jest to 33-letni mężczyzna. Drugi kierujący to 56-latek kierujący pojazdem marki Peugeot Partner. Obaj to mieszkańcy naszego miasta i obaj znajdowali się w stanie po użyciu alkoholu.
W wyniku kontroli funkcjonariusze zatrzymali uprawnienia do kierowania obu mężczyznom. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ich zachowanie zostało zakwalifikowane jako wykroczenie, a sprawy trafią do sądu.
Policja przypomina jakie są granice odpowiedzialności i co grozi za jazdę po alkoholu
W praktyce prawnej prowadzenie pojazdu po alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, zależnie od stwierdzonego stężenia alkoholu w organizmie kierowcy. W zakresie wykroczenia mówimy o stanie, gdy w organizmie znajduje się od 0,2 do 0,5 promila — taki stan określany jest jako “po użyciu alkoholu”. Za to grozi kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 2 500 złotych.
Gdy stężenie przekracza 0,5 promila, kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości i wtedy czyn stanowi przestępstwo. W takim przypadku grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.
Warto pamiętać, że prowadzenie pojazdu po alkoholu stwarza realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego — z tego powodu policja prowadzi tego typu akcje prewencyjne w różnych rejonach miasta.
Tego samego dnia, już w rejonie ulicy Rybnickiej, policjanci ujawnili kolejny przypadek: kierujący Audi A3 wsiadł za kierownicę pomimo prawomocnego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Jego sprawa również trafi do sądu.
Policja przypomina o odpowiedzialności prawnej i konsekwencjach swoich decyzji za kierownicą — zatrzymanie uprawnień i postępowanie sądowe są realnymi następstwami takich zachowań.
Na podstawie: KMP Jastrzębie Zdrój
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] GKS Jastrzębie – Unia Skierniewice 0:0 w Betclic 2. lidze – oficjalnie 0:3 dla lidera po walkowerze](/images/mecz/thumbnails/gks-jastrzebie-unia-skierniewice-02052026-00.webp)
[PIŁKA NOŻNA] GKS Jastrzębie – Unia Skierniewice 0:0 w Betclic 2. lidze – oficjalnie 0:3 dla lidera po walkowerze

Miododajne sadzonki trafiły do mieszkańców. W mieście ruszyło wspólne sadzenie

Muzyka, gry i rozmowy w Parku Zdrojowym. Młodzi przejęli przestrzeń pod Masnówką

Majówka w Jastrzębiu-Zdroju bez wyjazdu też ma swój rytm

Majówka na śląskich drogach pod lupą drogówki i dronów

Na co zwrócić uwagę, kupując kolekcjonerskie hologramy do legitymacji szkolnej?

Objazd na liniach 302 i 303. Wiadukt w Leszczynach zmienia trasy

Zbiórka krwi w Jastrzębiu-Zdroju. Stawka jest większa niż kilka minut

Karwina znów na hokejowej mapie JKH. Rozmowy dały jasny sygnał

Dwa dni pamięci o Konstytucji 3 Maja w Jastrzębiu-Zdroju

Po oszustwie na pracownika banku przyszła z podziękowaniami do komendy w Jastrzębiu-Zdroju

Jastrzębski karateka sięgnął po srebro Europy

Autobusy 201 i 202 ominą jeden przystanek. Pasażerowie muszą zmienić trasę

