Historia zmian wolnościowych w Polsce i Jastrzębiu-Zdroju w produkcji Fundacji JSW
W miniony weekend odbyła się premiera filmu "Rozwalić system", który ukazuje kluczowe momenty historii zmian wolnościowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Jastrzębia-Zdroju.
  1. Film powstał dzięki Fundacji JSW.
  2. Premiera miała miejsce w Carbonarium.
  3. Film opowiada o wydarzeniach z lat 80-tych.
  4. Udział w premierze wzięli przedstawiciele lokalnych władz oraz producenci filmu.

Film "Rozwalić system" to produkcja Fundacji JSW, której scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach związanych z walką o wolność w Polsce, a szczególnie w Jastrzębiu-Zdroju. Premiera tego wyjątkowego filmu odbyła się w symbolicznej lokalizacji – Carbonarium. To miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ jest swoistym hołdem dla historii wolnościowej naszego miasta.

W filmie przedstawiono relacje świadków i bohaterów tamtych czasów, takich jak Hieronim Ochnio, Jan Bożek i Józef Żak. Widzowie mogli również usłyszeć wypowiedź Marii Jedynak, małżonki jednego z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego, Tadeusza Jedynaka.

Jednym z najważniejszych momentów opowieści jest 3 września 1980 roku, kiedy to w Jastrzębiu-Zdroju doszło do podpisania kluczowego porozumienia między rządem a strajkującymi górnikami. Było to trzecie takie porozumienie po wcześniejszych umowach osiągniętych w Gdańsku i Szczecinie. Te wydarzenia stały się katalizatorem głębokich zmian ustrojowych w Polsce.

Po akceptacji wszystkich 21 postulatów, górnicy zyskali także inne istotne przywileje, takie jak zniesienie systemu czterobrygadowego, co oznaczało, że nie musieli już pracować przez siedem dni w tygodniu. W całej Polsce wprowadzono wolne soboty, a wynagrodzenia zaczęły rosnąć, by zrekompensować rosnące koszty życia.

Uczczenie tych historycznych wydarzeń znajduje swoje odzwierciedlenie w stworzeniu skweru Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie można zapoznać się z pełnym tekstem 21 postulatów. Skwer ten jest częścią Szlaku Wolności, który upamiętnia walkę o wolność i jest miejscem refleksji nad przeszłością.

Na premierze filmu "Rozwalić system" obecni byli przedstawiciele Zarządu JSW, Fundacji JSW, władz miasta, w tym Prezydent Miasta Michał Urgoł, I Zastępca Prezydenta Grzegorz Dulemba oraz II Zastępca Prezydenta Andrzej Koba. Pojawił się również Damian Gałuszka, Przewodniczący Rady Miasta, a także osoby związane z produkcją filmu oraz historycy.

Film "Rozwalić system" jest kwintesencją wydarzeń lat 80-tych, które miały ogromny wpływ na przyszłość naszego kraju. Fundacja JSW będzie na bieżąco informować o możliwościach obejrzenia tej niezwykłej produkcji, która jest niezwykle ważna dla zrozumienia naszej historii i wspólnej walki o wolność.


Źródło: UM Jastrzębie-Zdrój