Archeologia od wykopu do laboratorium - wykład “Archeolog w Szpilkach” w Galerii Historii Miasta

W środę wieczorem Galeria Historii Miasta zaprasza na spotkanie z praktyką badań przeszłości. W Jastrzębiu-Zdroju gościć będzie znana w sieci badaczka, która pokazuje, że praca archeologa to nie tylko wykopaliska. To okazja, by zajrzeć za kulisy badań i zobaczyć, jak nauka łączy się z detektywistycznym śledztwem.
- Spotkanie z badaczką i jej metodami
Spotkanie z badaczką i jej metodami
W najbliższą środę, 19 listopada o godzinie 17:00 w Galerii Historii Miasta wystąpi Katarzyna Sobota-Liwoch — archeolożka, antropolożka sądowa i muzealniczka, znana w mediach społecznościowych jako „Archeolog w Szpilkach”. Wykład zatytułowany „Archeologia to jedynie początek…” ma przybliżyć codzienność pracy badacza: od technik wykopaliskowych, przez metody datowania, po analizę znalezisk w laboratorium.
W czasie spotkania publiczność dowie się, jakie narzędzia i procedury stosuje się przy wydobywaniu i zabezpieczaniu artefaktów oraz jak interpretować ślady pozostawione przez ludzi sprzed wieków. Prelegentka pokaże też, jak archeologia współpracuje z innymi dyscyplinami — m.in. antropologią sądową — by odtwarzać fragmenty przeszłości.
Galeria Historii Miasta zaprasza wszystkich zainteresowanych historią i badaniami terenowymi — zarówno amatorów, jak i osoby planujące studia lub karierę w muzealnictwie i archeologii.
na podstawie: UM Jastrzębie-Zdrój.
Autor: krystian

